Támogatóink
Felhívás
Kedves Mikkamakka Barátok!
Kérjük támogassák Alapítványunkat pénzbeli vagy természetbeli adományaikkal!
Köszönjük!
Számlaszámunk:
10104985-49457900-
01000001
Adószámunk:
18967212-1-20
Köszönet
A Gyermekvarázs Alapítvány a 2022. évi adó 1 % - ából befolyt 126.371,- Ft-ot teljes egészében játékok, valamint kézműves anyagok vásárlására fordította. Az Alapítvány munkatársai ezúton is köszönik Tisztelt Támogatóiknak, hogy tevékenységüket figyelemmel kísérik és munkájukat ily módon segítik!
Most böngésznek
Az "integratív játék" a Mikkamakka Játéktárakban
Jó lenne, ha minden gyermek élvezhetné fejlődése folyamán a játék örömökben gazdag hatásait. Ennek feltételeit nekünk, felnőtteknek kell megteremtenünk, elsősorban azzal, hogy ismerjük a gyermeket, és tudjuk, milyen játékra van szüksége és igénye. Ezért is hoztuk létre a „játéktár” szolgálatot, mely játékok tárháza, és a helyben játszási lehetőség mellett mentálhigiénés, prevenciós, nevelési és terápiás feladatokat is ellát, úgy, hogy fogadja az egész családot. A Játéktár egy olyan integrált tér, ahol átlagosan és eltérően fejlődő gyermekek közösen, szüleik jelenlétében együtt játszhatnak, szakemberek (gyógypedagógusok, pszichológusok, pedagógusok) irányítása, értő figyelme, segítsége mellett. Az első életévek tapasztalatai döntő hatással vannak a csecsemők és kisgyermekek lelki, szellemi és szociális fejlődésére. A szülők – nevelők – gyermekek közötti minőségi kommunikáció, a gyermekek életterét jelentő ideális játékkörnyezet minden szempontból kihatással van a gyermek egész életére, majd felnőttkori társadalmi beilleszkedésére, énképére, önismeretére, „életelvárásaira”. Az első 5-6 évet szenzitív életszakasznak tartjuk nemcsak bizonyos képességek kiemelkedő fejlődése miatt, hanem a másság elfogadása, a tolerancia, az empátia érzéseinek és képességeinek fejlődése szempontjából. Ebben a szakaszban ugyanis a játék éppen olyan jellegű teljesítményeket biztosít, amelyekre a fiatal szervezet ’nem játékból’ még képtelen. Az emberi – morális és intellektuális – fejlődés a játék terében képzelhető el. A szabad kreatív játék segíti a gyereket emberré válni, és a felnőttet embernek maradni.
A játék olyan viselkedésforma, melyben a mozgatórugók belső eredetűek- általa a gyermek képes visszanyerni – egy megértő felnőtt segítségével – a lelki békéjét. A gyermeknek játékában alakul személyisége, bővülnek ismeretei, fejlődnek képességei. A játék segíti abban, hogy kifejezze és feldolgozza legbensőbb érzelmeit, élményeit, vágyait, konfliktusait. A játék világában minden lehetséges.
Játéktárainkban alkalmazott módszerünkben elsődleges célunk, a szülői kompetencia fejlesztése úgy, hogy - a közös játéktevékenységen keresztül - segítjük a kölcsönös interakciókat. Pozitív visszajelzéseket adunk, erősítjük a szülő önbizalmát. Nálunk minden a játékon keresztül történik. A kijátszás öröme, az együttjátszás ténye, a kapcsolat maga teszi lehetővé a problémák meg és feloldódását, különböző élmények újra átélését és feldolgozását.
Magyarországon egyre több az átlagostól eltérően fejlődő, viselkedési vagy érzelmi nehézségekkel küzdő gyermeket nevelő családok száma. A ”problémás”, az átlagostól eltérően fejlődő gyerek ”mássága” révén szinte mindenhonnan kirekesztődik. A szülő nehéz helyzetében gyakran teljesen magára marad. A hozzánk érkező ”problémás” gyereket mi nem diagnosztizálni akarjuk, hanem arra törekszünk, hogy ”játékképes” legyen. Ehhez a gyerek játszótársává válunk. Eddigi tapasztalataink azt mutatják, hogy a korai életévekben az integratív-játékterápiás módszer, illetve az interaktív, kapcsolatra összpontosító, integrált térben folyó fejlesztés nagyon jó eredményeket hoz. A családok életében sokszor néhány önfeledt, együtt töltött óra is rendkívül sokat jelent. Azokban az esetekben, ahol a gyermek problémájának a hátterében a nem megfelelő szülő-gyermek kapcsolat áll, a rendszeres találkozások, a közös tevékenység, a látott minták hatására a gondok különösebb beavatkozás nélkül, "spontán" rendeződnek. Minden esetben arra törekszünk, hogy a játéktárban segítséget kérő családok képesek legyenek pozitív "életelvárásokra" szert tenni, családi kapcsolataik erősödjenek, önismeretük mélyüljön, személyiségük öröm-képesebbé váljon.
Az integratív családi játéktár a gyermekvédelmi törvény módosításában az alternatív napközbeni ellátások között nevesített szolgálat. Jelenleg nyolc játéktár működik országosan (Csepel, Gyömrő, Esztergom, Kalocsa, Nagykanizsa, Székesfehérvár, Velence, Zákány), s hamarosan megnyitja kapuit a kilencedik játéktár Hódmezővásárhelyen. A Szociális és Családügyi Minisztérium 2000-ben indított preventív családpolitikai modellkísérleti programjának célkitűzése volt, hogy az újszerű ellátási formából átfogó országos hálózat jöjjön létre, mely segíti a családokat a családdá válás időszakától kezdve, a családi kapcsolatok harmonizálásában, a gyermekek fejlődésében, a szülőket neveléssel, életvezetéssel, családi összetartással kapcsolatos problémáik megoldásában, a gondok, nehézségek, pszichés fejlődési zavarok megelőzésében és korai ellátásában. A játéktárak jelenlegi hálózata évente több ezer gyermeklátogatót fogad, szüleikkel együtt egy különleges játéktérben. Központi játéktárunk 2004 óta miniszteri kijelölésű módszertani központ. Programunk nemzetközileg is elismert; a Játékkönyvtárak Világszövetségében (International Toy Library Association) hazánkat képviseljük.
Az integratív játékterápia módszerét egyetemi képzés keretében tanulhatják jelenleg elsősorban a pszichopedagógus hallgatók, az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar Pszichopedagógiai Tanszéke gondozásában. A módszer kidolgozása OTKA kutatás keretében történt, részletesebben a Gyermek-Játék-Terápia című kiadványban (Okker Kiadó Budapest, 2001) ismerhető meg. A játéktár-hálózathoz történő csatlakozás – nonprofit „franchise” rendszerben - esetén a játéktárat nyitni szándékozó szervezet teamje számára szakmai felkészítést és folyamatos segítséget nyújt a Mikkamakka Alapítvány.
Bővebb információkat találhatók a www.mikkamakka.hu oldalon.